Hlučný Halloween a zakríknutá Lucia

Autor: Soňa Budinská | 3.11.2015 o 15:31 | Karma článku: 5,37 | Prečítané:  584x

Viem, už je po Halloweene a do Lucie ďaleko. Nemám nič proti vzájomnému obohacovaniu sa kultúr. Naopak, len tak môže ľudstvo duchovne a kultúrne rásť. Ale práve preto: povedať to treba teraz.  

Halloween vtrhol do našich končín s veľkým krikom. Z ničoho nič sa nám zjavil najprv na obrazovkách televízorov, v rádiu a postupne vo všetkých masmédiách.  Predstavil sa nám ako niečo vonkoncom nové, neznáme, čo je hodno ihneď si osvojiť, lebo hnusní komunisti nám tento skvost tradičnej (svetovej?) kultúry úspešne zatajovali.

Nuž, termín nám možno bol neznámy, ale dianie okolo neho nie. Príliš silno pripomínalo našich svetlonosov a bosoráctva praktizované v decembri cez Luciu. Tradičnými znakmi zvykov na Luciu sú čarodejnice, duchovia, metly, oheň, príšery, kostlivci a pod. a vydlabané a vyrezávané tekvice či repy,  vo vnútri ktorých horí sviečka. A hľa, vysvitlo, že sú to vlastne zvyky Halloweenu, akurát sme to tak nevolali.

A tak sa v lesku hlučného a farebného hosťa Haloweeenu krčí v kúte pani domu Lucia. Nevšímame si ju, ignorujeme ju. Možno je to tým, že ľudové zvyky na Luciu sa na Slovensku praktizujú naozaj rôznorodo a nejednotne. V ľudových tradíciách totiž Lucia je nielen svätá, ale je aj najväčšou bosorkou. Na Luciu 13. decembra je jej deň. Za mojich detských čias sa na deň Lucie mládežníci poobliekali za rôzne tajomné bytosti alebo komické postavy, zaopatrili si zvonce, reťaze, cesnak a „svetlonosov“ (boli to tie vydlabané a vyrezané tekvice alebo repy, v ktorých horela sviečka) a v takomto ustrojení, za príslušného kriku početného húfu detí, sa preháňali po dedine a vyháňali z domov a maštalí zlých duchov. Do okien a na priedomia sa tiež kládli svetlonosy s horiacou sviečkou na odplašenie bosoráctiev.  

Či už bosorke, alebo svätej, nikdy sa Lucii nedostalo toľko pozornosti, ako Halloweenu. Na Luciu moderátor Telerána nikdy nemal na hlave vyrezanú tekvicu, moderátorka nebola v hábe bosorky, počas dňa sa v masmédiách nevtipkuje na úkor všetkých svätých aj bosorákov a nekonajú sa všeliake posedenia, školské besiedky a predstavenia z titulu Lucie.

Prečo sú nám cudzie tradície viacej, než naše?  Prosím, nič proti Halloweenu samému! Ale prečo je dôležitejší, než naša Lucia? Prečo všetko národné a tradičné sa považuje za regresívne? Môj manžel mi odpovedal: Malý národ kopíruje zvyky väčších národov, lebo sa mu vidí, že takto bude väčším. A ja som dodala: Až kým ten malý národ nebude väčším pohltený.

Nie som nepriateľom pluralitnej kultúry, ani si nemyslím, že „hnusní“ Američania nám niečo násilne vnútili (Halloween nie je len americký a vnútiť sa dá len potiaľ, pokiaľ si dáme). Ale porovnaním Halloweenu a Lucie máme príležitosť zvýšiť si naše národné sebavedomie, hrdosť a prestíž : stačilo by na to zopár viet o našich národných tradíciách práve vo chvíľach, keď sa nám niekto snaží nahovoriť, že prináša niečo, čo tu ešte nebolo a povyšuje to nad našu tradíciu. Naozaj je také ťažké privítať u nás Halloween ako hosťa u domácej Lucie?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?